Najlepsze buty do biegania

Ludzie są coraz bardziej świadomi korzyści płynących z zachowania kondycji i zdrowia, a bieganie jest teraz równie popularne jak zawsze. Jeśli bieganie staje się częścią Twojej rutyny, musisz być świadomy znaczenia komfortu i wsparcia, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji i bólu. Poniżej zebraliśmy listę najpopularniejszych i najbardziej pożądanych butów do biegania, które są obecnie dostępne, tak abyś mógł zacząć biegać w 2021 roku.

Nasza lista bierze pod uwagę trwałość, użyteczność, wygodę, wsparcie, cenę i estetykę. Poniżej znajdziesz szczegółowe recenzje każdego buta.

Jeśli się spieszysz, oto nasze cztery propozycje najlepszych butów do biegania:

Najlepsze ogólnie buty do biegania – Brooks Ghost 13
Najbardziej wygodne buty do biegania – Saucony Triumph 18
Buty do biegania zapewniające najlepszą stabilność – Asics Gel Kayano 27
Najlepsze buty do biegania do ciężkich treningów – Saucony Kinvara

1. Brooks Ghost 13

Podczas biegania potrzebujesz miękkiej, wyważonej i stabilnej podstawy. Brooks Ghost 13 zapewnia to wszystko i więcej w atrakcyjnym pakiecie wartym swojej ceny.

Ghost 13 to nasz nowy ulubiony but do biegania. Zapewniają komfort oraz amortyzację i wsparcie podczas biegania. Nowa technologia DNA LOFT i amortyzacja BioMoGo współpracują ze sobą, aby zwiększyć responsywność pod stopą

Są wygodne podczas długich biegów dzięki dobrze wyściełanej i dopasowanej wkładce. Bez względu na to, gdzie wyląduje twoja stopa, podzielona na segmenty wkładka pochłania każdą nierówność na drodze, szlaku lub torze.

Nie poczujesz rozciągnięcia buta, który porusza się równomiernie wraz z ruchem stopy. Genialna nowa cholewka, którą Brooks nazywa Air Mesh, zapewni również chłodniejszy i bardziej oddychający bieg. Jeśli jesteś biegaczem o standardowym rozmiarze lub szerokich stopach, cenisz wsparcie i stabilność i nie szukasz absolutnie najlżejszego buta dostępnego na rynku, Ghost 13 jest dla Ciebie idealny.

Najlepsze buty do biegania brook ghost 13

Szybkie Fakty

Dopiero w XIX wieku zaczęto produkować prawe i lewe buty. Wcześniej noszone były oba identyczne buty.

PLUSY

 • Dobra stabilność
 • Wyjątkowo miękka amortyzacja
 • Dobrze skonstruowana podeszwa
  amortyzująca
 • Oddychający
 • Płynne przejścia od pięty do palców

MINUSY

 • Nieco szerszy niż jego poprzednik
 • Mniej elastyczna podeszwa środkowa
Sprawdź Cene dla:

2. Saucony Triumph - najwygodniejsze buty do biegania

Chcesz biegać kilometry bez bólu? Saucony Triumph ma Twoje wsparcie – i to nasz wybór najlepszych butów do biegania na długich dystansach na 2021 rok.

Saucony Triumph jest wierne swojej nazwie. Dzięki dodatkowej amortyzacji i sprężystości osiągniesz wspaniałe wyniki biegając w tych butach. Te buty nie są najtańsze w zakupie, ale są warte każdego centa. Nowa, zaawansowana technologicznie siatka, pluszowa amortyzacja, nakładki 3D Print i system FORMFIT, które możesz poczuć, pomogą Ci podnieść poziom biegów długodystansowych.

Dzięki nowej technologii amortyzacji podeszwy środkowej PWRRUN + poczujesz się o 25% lżejszy niż wcześniej, dzięki poprawionej sprężystości, trwałości i ultra elastyczności.

Poczujesz więcej sprężystości i energii dzięki sprężystej podszewce z palcami, gdy będziesz odpychać ziemię z każdym krokiem.

Tak więc, jeśli szukasz butów do biegania na odległość lub butów treningowych z dobrym, wygodnym wsparciem i bez uczucia lepkiego żelu, byłby to najbezpieczniejszy wybór.

Saucony Triumph ISO 3

Szybkie Fakty

Dopiero w XVII wieku zaczęto rożróżniać buty damskie od męskich.

PLUSY

 • Pluszowa cholewka
 • Ulepszona trwała podeszwa
  zewnętrzna
 • Luksusowa amortyzacja
 • Elastyczny z każdej strony

MINUSY

 • Przednia część stopy wymaga nieco większej wyściółki
Sprawdź Cene dla:

3. Asics Gel Kayano 27 - najlepszy pod względem stabilności

Jeśli szukasz najlepszego buta do biegania, zdecydowanie warto to rozważyć. Jego zwiększona stabilność sprawia, że ​​świetnie nadaje się do biegania po nierównym podłożu lub dla tych, którzy wymagają dodatkowego wsparcia.

Asics Gel Kayano 27 to bardzo dobrze wyważony but, który zapewnia ultra-stabilność podczas biegania, niezależnie od tempa czy dystansu.

Cholewka jest wykonana z specjalnej siateczki, która otula stopę, jednocześnie zapewniając wentylację. System wsparcia DuoMax zapewnia wyższy poziom stabilności, ale zapewnia lekkość podczas biegu.

But jest wyposażony w system amortyzacji GEL Technology w przedniej i tylnej części stopy, aby zapewnić Ci wolny od wstrząsów długi bieg i ruch na różnych powierzchniach.

Niektórzy biegacze uważali, że obszar palców był początkowo trochę ciasny, ale ma to tendencję do zanikania, gdy buty są trochę zużyte. Będzie to miało większy wpływ na osoby z szerszymi stopami lub większymi palcami.

Polecamy żel Kayano 27 tym, którzy kochają biegać i trenować, gdzie stabilność jest ważnym czynnikiem. Obejmuje to biegaczy trailowych i tych, którzy często biegają po miękkim, mokrym lub nierównym terenie. To powiedziawszy, te buty są również świetne do treningu na torze lub twardym chodniku.

Szybkie Fakty

Buty najlepiej kupować w godzinach popołudniowych, o tej porze stopa jest lekko spuchnięta.

PLUSY

 • Bardzo lekki
 • Zwiększona stabilność
 • Poprawiona wentylacja w podeszwie górnej

MINUSY

 • Miejsce na palce może uciskać podczas zginania
Sprawdź Cene dla:

4. Saucony Kinvara 8 - najlepsze do szybkiego treningu

Para butów to Twój najlepszy przyjaciel na dłuższą metę. Potrzebujesz komfortu podczas podróży, ale lekkie buty pozwolą Ci biegać dłużej. Szukasz wygodnego i super lekkiego trenera? Saucony Kinvara 8 może być tym wszystkim.

Saucony Kinvara 8 są tak lekkie i dobrze wyważone, że prawie zapomnisz, że je nosisz. Stopa jest zabezpieczona technologią górnej siateczki, która zapewnia również doskonałą wentylację.

Lekka reakcja pochodzi z amortyzacji PWRRUN, która sprawia, że ​​but sprawia wrażenie przedłużenia ciała. Podeszwa zewnętrzna została zaprojektowana z myślą o elastyczności podczas lądowania i szybkich zmianach podczas startu, aby poprawić Twoje czasy.

Niektórzy mogą czuć, że but jest nieco duszny ze względu na dodatkową wyściółkę w języku, ale dodatkowy komfort, jaki dają w tak lekkiej ramie, jest naszym zdaniem mile widzianym dodatkiem.

Polecamy je osobom próbującym poprawić swój czas biegu, do użytku codziennego, zwłaszcza jeśli trzeba je nosić przez cały dzień lub na maraton.

Szybkie Fakty

Na początku 1300 roku Wielka Brytania ustanowiła pierwszy środek do pomiaru wielkości buta. Król Edward II ogłosił, że podstawą pomiarów obuwia będzie ziarno jęczmienia. Orzekł, że długość trzech ziaren jęczmienia odpowiada jednemu calowi, co czyni standard miarą rozmiarów.

PLUSY

 • Doskonałe przejścia od pięty do palców
 • Niezwykle lekki
 • Pasuje pod każdym kątem
 • Niezrównana wszechstronność
 • Neutralne buty do biegania

MINUSY

 • Dla niektórych sznurówki wydają się za krótkie.
Sprawdź Cene dla:

5. Salomon SpeedCross 5 - Good for Wet Trail Running

Jeden z najlepszych next-genowych butów do biegania w terenie. Jego zrównoważona stabilność poprawi Twoje osiągi w grząskim i wilgotnym terenie.

Język i kołnierz SpeedCross 5 są doskonale amortyzowane, aby zapewnić najwyższy komfort i wygodę. Górna część jest wykonana z nylonowej siatki, która rozciąga się tak, jakby była przedłużeniem stopy. Dzięki elastycznemu materiałowi stopa jest dobrze dopasowana. Zwarta konstrukcja nylonowej siatki chroni przed kurzem i zanieczyszczeniami.

Niektórzy użytkownicy zgłaszali niewielki problem z wentylacją, ale nie jest to tak duży problem w chłodniejszym klimacie lub w przypadku osób, które mało się pocą.

Podeszwa zewnętrzna ma 5-milimetrowe wypustki i Contagrip® TA, gumowy materiał przeznaczony do ochrony biegaczy przed ślizganiem się w zaśnieżonym i / lub błotnistym terenie.

Jeśli biegasz po szlakach lub często biegasz po mokrej, śliskiej lub nierównej nawierzchni. To mogą być najlepsze buty dla Ciebie.

Szybkie Fakty

W IX i X wieku europejscy książęta nosili najczęściej buty z drewna
Drewniane buty pochodzą z Holandii. Holendrzy żyli wtedy na terenach, które powoli zatapiało morze, więc zaobserwowali, że ich skórzane buty niszczą się pod wpływem wilgoci. Właśnie dlatego wymyślili buty z drewna, które do dziś są obecne w tradycji holenderskiej, a tamtejsi ludzie nadal bardzo często je noszą.

PLUSY

 • Lepsza przyczepność i wygoda pod stopami
 • Podeszwa górna z siatki przeciw zanieczyszczeniom
 • Technologia Lace Lock
 • Doskonała amortyzacja

MINUSY

 • Górna jednostka nie jest najbardziej oddychająca
Sprawdź Cene dla:

6. Asics GEL-Nimbus 22 - drugie miejsce w kategorii najlepszych butów do biegania

Ten but poprawia osiągi neutralnych biegaczy dzięki nowym technologiom. Biorąc pod uwagę cenę, zaktualizowana wersja ma kilka znaczących aktualizacji w stosunku do poprzedniej, która była znacznie mniej funkcjonalna lub wygodna. Asics Gel-Nimbus 22 to świetna opcja dla początkujących.

System Gel Technology Gel Nimbus 22 w tylnej i przedniej części stopy pochłania wstrząsy i zapewnia komfortowy, długi bieg.

Mieszanka elastomeru, wyjątkowy materiał zapewniający doskonałe odbicie, wspomaga ruch. Ten but ma również podeszwę zewnętrzną AHAR – gumę o wysokiej odporności na ścieranie – w krytycznych obszarach. Dzięki tym technologiom i świetnym recenzjom biegaczy z całego świata, wielu z nich ma je na szczycie listy ulubionych butów do biegania na długich dystansach.

Szybkie Fakty

W Chinach na weselu panna młoda zamiast bukietu rzuca jednym ze swoich butów. But musi być czerwony i powinien przelecieć nad dachem domu nowożeńców. To wróży szczęście

PLUSY

 • Wygodne na długie biegi.
 • Łagodniejsze niż w poprzedniej wersji.
 • Strukturalna konstrukcja śródstopia i pięty.
 • Przestronne miejsce na palce

MINUSY

 • Trochę ciężki.
 • Tradycyjny (przestarzały) system sznurowania.
Sprawdź Cene dla:

7. Brooks ricochet 2 - 2. miejsce w kategorii stabilność

Tradycyjny, prosto wyglądający but stabilizujący wyposażony w przydatne technologie.

To jeden z najlepszych butów do biegania na chore kolana na naszej liście, dzięki zaawansowanej technologii Brooks, która dba o ruch kostki i pomaga zapobiegać uszkodzeniom.

Cholewka ma drukowaną siateczkę 3D i została zaprojektowana z myślą o doskonałym procesie wentylacji. Język jest dobrze wyściełany i może równomiernie rozprowadzać nacisk wokół górnej części stopy.

Podeszwa zewnętrzna zawiera wtryskiwany powietrzem związek gumowy o nazwie Blown Rubber. Ten materiał jest lekki i przyjemny w dotyku.

Nie zalecamy ich jednak szybkim biegaczom, ponieważ istnieje kilka lżejszych alternatyw

Szybkie Fakty

Średnio dziennie chodzimy około 4,5 km, przez co niszcza sie podeszwy i fleki

PLUSY

 • Miękka i gładka amortyzacja.
 • Bezpieczeństwo ruchu kostki.
 • Wyściełany kołnierz
 • Wysoka trwałość
 • Mocniejszy chwyt, nawet na mokrej powierzchni

MINUSY

 • Wydają się masywne
Sprawdź Cene dla:

8. Saucony Guide 13

Buty do długiego biegania często nie zapewniają satysfakcji z powodu braku oddychalności cholewki. Niewystarczająca wentylacja stwarza złe środowisko. Saucony Guide 13 wypełnia tę niszę, oferując wyjątkowy przepływ powietrza, który nadal zapewnia wsparcie.

Najnowsza technologia górnej siatki rozwiązuje również niektóre problemy w porównaniu z poprzednimi modelami i zapewnia wygodę i stabilność podczas przyjemnych długich biegów. Ta przypominająca tkaninę siateczka daje uczucie gładkości skarpety. Wszystkie punkty styku podeszwy są pokryte gumą, aby chronić stopy przed zewnętrznymi uszkodzeniami.

Szybkie Fakty

Dopiero po zakończeniu II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi zaczęli chodzić w butach przez cały rok.

Przed II wojną światową mieszkańcy wsi nie nosili butów od wiosny do jesienie. W tym okresie zakładano je tylko w kościele, co ciekawe drogą do świątyni pokonując boso.

PLUSY

 • Wygina się bardziej naturalnie.
 • Minimalizuje nadpronację.
 • Lżejsza i bardziej miękka podeszwa środkowa.
 • Responsive Ride.

MINUSY

 • Lekko sztywna podeszwa środkowa.
 • Krótkie sznurówki.
Sprawdź Cene dla:

9. On running cloud waterproof

Ten but to połączenie wygody i funkcjonalności. Zostały zbudowane, aby chronić stopy na mokrym terenie, ale są idealne na każdą pogodę, z którą możesz się spotkać. Tak lekki, że czujesz się, jakbyś chodził po chmurze. Te buty są zgodne z nazwą i chronią Twoje stopy przed wodą, a nawet śniegiem. Buty sportowe On Cloud Waterproof są wykonane z wielowarstwowej wodoodpornej siatki bez grubych warstw.

Podeszwa zewnętrzna jest wykonana z elastycznej i przewiewnej pianki, która pomaga utrzymać prędkość podczas długich biegów. Te buty byłyby idealnym wyborem dla osób mieszkających na obszarach o dużych opadach deszczu.

Szybkie Fakty

Mężczyźni jako pierwsi nosili obcasy.

Mężczyźni, którzy jeździli konno, potrzebowali butów na obcasach, aby pozostać w strzemionach. (Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kowbojki mają obcasy?) A ponieważ posiadanie koni było oznaką bogactwa, obcasy stały się oznaką arystokracji i wysokiej pozycji społecznej, a nie płci.

PLUSY

 • Wodoodporny.
 • Wygodne przy każdej pogodzie.
 • Lekki.
  Zaawansowana technologia amortyzacji.
 • Idealny dla szybkich biegaczy.

MINUSY

 • Podczas chodzenia wydają się trochę głośne
Sprawdź Cene dla:

Na co zwrócić uwagę kupując buty do biegania

Na konkurencyjnym rynku, na którym każda marka twierdzi, że jej buty są najlepsze, łatwo dać się przytłoczyć. Zbyt duży wybór sprawia, że trudno jest znaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie but lekkoatletyczny.

Ważne jest, aby wiedzieć, czego szukasz w butach do biegania. Poniższa lista zawiera kilka pomysłów na temat czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze, aby lepiej wybrać najlepsze dla siebie buty do biegania.

Cel, powód

Jaki jest cel kupowania butów do biegania? Chociaż zależy to od osoby, udzielenie odpowiedzi na kilka pytań może skutecznie pomóc ci znaleźć cel.

Twoim celem może być bieganie długodystansowe, krótkie biegi, codzienny trening, maraton, jogging, ćwiczenia odchudzające itp.

Co równie ważne, pomyśl, gdzie chcesz biegać. Na szosie, w terenie, w buszu? Czy planujesz eksplorować ścieżki szutrowe, czy też będziesz wykonywać głównie treningi torowe na stadionie? W zależności od odpowiedzi możesz mieć tendencję do wybrania butów do biegania w terenie, treningu przekrojowego lub biegania po drogach. Jeśli zamierzasz biegać po nierównym terenie, stabilność będzie ważniejszą fabryką, a jeśli masz zamiar być na twardym podłożu, wygoda będzie ważniejsza.

Materiał

Buty do biegania są wykonane z wielu materiałów. Najczęściej są to guma, tworzywa sztuczne, nylon, pianka i skóra. Każdy użyty materiał ma swoje znaczenie i przewagę nad innymi.

Ponieważ wybory ludzi różnią się w zależności od osoby, zależy to całkowicie od Ciebie, które materiały wolisz. Powyżej znajdziesz wiele wspaniałych butów wykonanych z różnych materiałów przy użyciu różnych technologii. Dowiedz się o zaletach i wadach każdego z nich, aby znaleźć odpowiedni but dla siebie.

Komfort

Nikt nie chce tkwić w butach, które uważają za niewygodne. Grubość amortyzacji buta, rodzaj, umiejscowienie i szczelność sznurowadeł oraz oddychalność materiału to tylko niektóre z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę. Klimat, intensywność pocenia się, kształt stóp, rodzaj podłoża, po którym będziesz najczęściej biegać itp. – wszystko to będzie miało wpływ na decyzję, który rodzaj buta najlepiej pasuje do Twojego stylu biegania.

Właściwe dopasowanie

Jeśli kupisz buty, które nie są dobrze dopasowane, jak możesz zoptymalizować swoje wyniki?

Generalnie, jeśli but jest od 1 do 1,5 cm większy od stopy, powinien być dobrze dopasowany i wygodny. Istnieją jednak wyjątki, ponieważ ludzie mają stopy o różnych rozmiarach. Często jedna stopa może być nieco większa od drugiej. Szerokość i kształt stopy i kostki również mogą być tutaj ważnymi czynnikami. Upewnij się, że dopasowujesz rozmiar stopy do długości buta, ale rozważ także inny rozmiar, jeśli masz nietypowy kształt stopy lub kostki.

Waga

Jeśli przymierzasz but, załóż oba buty i pochodź trochę po sklepie. Sprawdź, czy but jest ciężki czy lekki, czy występują jakieś otarcia i czy są wygodne. Jeśli kupujesz online, kupuj tylko w sklepach, które pozwalają na zwrot rozmiaru buta, jeśli nie masz 100% pewności co do rozmiaru butów tej konkretnej marki.

Średnio buty do biegania ważą około 270 gramów. Pamiętaj jednak, że sama waga nie sprawia, że but lekkoatletyczny jest dobry ani zły.

Cena

Tak, wyższa cena często oznacza wyższy standard jakości. Ale to nie znaczy, że wszystkie buty z wyższą ceną zawsze będą dla Ciebie najlepsze. Zamiast tego szukaj odpowiedniego stosunku jakości do ceny i tego, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jeśli nie jesteś zawodowym biegaczem startującym w zawodach lekkoatletycznych, możesz nie potrzebować „najlepszych w swojej klasie” butów sprinterskich lub biegowych.

Powyżej przejrzeliśmy niektóre z najlepszych butów do biegania na rynku na każdą kieszeń.

Często zadawane pytania (FAQ) dotyczące najlepszych butów do biegania

Każda marka ma swoje mocne i słabe strony. Osobiste preferencje również odgrywają dużą rolę w wyborze butów, które ludzie uważają za najlepsze. Buty do biegania, które są najlepsze dla jednej osoby i jej stylu / otoczenia, niekoniecznie muszą być najlepszy dla kogoś innego i dla jej własnej sytuacji. Niektóre buty są przeznaczone do codziennego biegania, inne są lepsze do uprawiania turystyki pieszej lub biegania w terenie i tak dalej. Niektóre z najpopularniejszych marek butów do biegania to Asics, Brooks, Saucony i Mizuno.

Buty z miękką amortyzacją do wygodnych długich biegów i dobrze zaprojektowanej wentylacji można uznać za dobre buty do biegania. Waga jest również ważnym atrybutem. Podczas oceniania lub porównywania butów bierze się pod uwagę wiele innych czynników, takich jak materiał konstrukcyjny, trwałość, przyczepność, a nawet cena.

Musisz wybrać zgodnie ze swoimi wymaganiami. Czy jesteś biegaczem o wolnym lub szybkim tempie? Potrzebujesz butów na długie biegi czy tylko do biegania? Wolisz wygodę czy wydajność? Jaki jest Twój budżet? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.

Gdy już wiesz, czego szukasz i jaką cenę możesz sobie pozwolić, kup parę najlepszych butów do biegania, na jakie Cię stać, i zwiększ swoje doświadczenie biegowe. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po najlepszych butach do biegania 2021 roku pomógł Ci nieco ułatwić ten proces wyboru. Miłego biegania!